Czym jest narciarstwo biegowe?

Biegi narciarskie to nie tylko bardzo stara dyscyplina sportu zimowego. To także wspaniały sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną oraz interesujący rodzaj poruszania się na wycieczkach. Ten rodzaj aktywności jest szczególnie popularny w krajach nordyckich. Tam narciarzy biegowych można oglądać równie często, co rowerzystów. Jednak w Polsce również biegi na nartach stają się coraz bardziej powszechne. Co musisz o nich wiedzieć?

Czym jest i skąd pochodzą biegi narciarskie?

Bieganie na nartach wywodzi się z regionów obecnej Finlandii, Norwegii oraz Szwecji. To właśnie tam od dawna stosowano taki sposób poruszania w trakcie m.in. polowań. Norwescy emigranci rozsławili jazdę na nartach biegowych również w Ameryce Północnej. W czasie konfliktów zbrojnych po zaśnieżonych ścieżkach za pomocą nart poruszali się zwiadowcy. Te praktyki zapoczątkowały później biathlon.

Jak wyglądają narty do biegania?

Narty biegowe należą do grupy nordyckiej, inaczej norweskiej lub klasycznej. Oznacza to, że mają wiązania nieprzymocowane do pięty. Pozwala to na szerszy zakres ruchów stopy. Co natomiast wyróżnia biegówki na tle innych?

Narty do biegania są bardzo wąskie i długie w porównaniu do np. zjazdowych. Ich szerokość to zaledwie kilkadziesiąt milimetrów. Wyczynowe modele nie posiadają też metalowych krawędzi. Warto zaznaczyć, że do szybszego przemieszczania się stosuje się kijki. Służą one do odpychania się od podłoża.

Rodzaje narciarstwa biegowego – wyczynowe i rekreacyjne

Biegi narciarskie mogą mieć miejsce na wyznaczonych, specjalnie przygotowanych trasach. Tak jest zazwyczaj w przypadku zawodów Pucharu Świata w tej dyscyplinie. To najwyższy sportowy poziom na świecie w tym sporcie. Narciarstwo biegowe dzieli się na dwa style: klasyczny oraz łyżwowy. Ten pierwszy polega na ruchu równoległym, a drugi imituje poruszanie się na łyżwach. Narty do każdego ze stylu różnią się od siebie minimalnie.

Jednakże istnieje także rekreacyjna odmiana tej dyscypliny. Polega ona na poruszaniu się na nartach biegowych poza trasą. Korzysta się w niej z typów nart śladowych lub przełajowych. Ten pierwszy rodzaj charakteryzuje się szerszymi wymiarami, które zaczynają się od 5 cm. W obu przypadkach korzysta się z łusek, które są nacięciami w ślizgu. Pomaga to przemieszczać się po śniegu.

Narciarstwo biegowe to wspaniały sport

Biegi narciarskie w formie rekreacyjnej oraz zawodowej są sportem szybkim, który wymaga dużo kondycji. Pozwala na polepszenie swojej wydolności oraz pokonywanie dużych odległości w krótkim czasie. Jest to rodzaj aktywności dla osoby w praktycznie każdym wieku. O profesjonalnych zmaganiach w tej dyscyplinie możesz przeczytać na rankinglegalnych.pl.