Historia Zimowych Igrzysk Olimpijskich (ZIO) – kibicu, to musisz wiedzieć

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się pomiędzy 25 stycznia a 5 lutego 1924r. we francuskim Chamonix. Od tamtej pory łącznie odbyły się 24 edycje ZIO które z pominięciem okresu II WŚ odbywają się cyklicznie co cztery lata.

Gdzie odbędą się ZIO w 2026r.?

Kolejne ZIO odbędą się w 2026r., zaś najlepszych sportowców ugości Włosi w Mediolanie oraz Cortina d’ Ampezzo. Ostatni raz Włosi organizowali imprezę tej rangi w 2006r., kiedy to gospodarzem był Turyn.  Włosi muszą wykonać ogrom pracy, by poza doskonałym przygotowaniem imprezy pod kątem logistycznym móc też godnie zaprezentować państwo pod względem ilości medali. Wyniki które Squadra d’Azzura uzyskała podczas ZIO 2022 w Pekinie pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Włosi wywieźli z Pekinu łącznie 17 medali, w tym 2 złote, 7 srebrnych oraz 8 brązowych.

Kto najlepszy na ZIO?

Najbardziej utytułowaną reprezentacją pod względem medali uzyskanych na ZIO jest Republika Federalna Niemiec. Należy jednak zaznaczyć, że w klasyfikacji dodano do siebie osiągnięcia które uzyskała Niemiecka Republika Demokratyczna oraz Niemiecka Republika Federalna, czyli państwa które istniały zanim doszło do połączenia. W momencie jednak, kiedy spojrzymy na dokonania indywidualne okaże się, że indywidualnie najlepiej prezentują się Norwedzy. Biegaczka narciarska Marit Bjoergen wywalczyła 15 medali będąc bezkonkurencyjną na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Wśród mężczyzn, najlepszy jest Norweg Ole Einar Bjoerndalen, mistrzowskiej klasy biathlonista.

Polska reprezentacja na tle najlepszych na świecie wypada blado. W Pekinie kadra nie startowała w pięciu dyscyplinach, jeśli dodać że łącznie było ich piętnaście to wychodzi, że w 1/3 nie było naszych reprezentantów. Polacy nie startowali w bobslejach, curlingu, hokeju na lodzie, narciarstwie dowolnym oraz w skeletonie.