Jak najlepiej przygotować się do sezonu narciarskiego?

Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał sport wie, jak ważny jest odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Kontuzje, złamania, naderwania mięśni mogą być prawdziwym utrapieniem dla osób, których wydolność fizyczna nie jest na najwyższym poziomie. Sporty zimowe mogą okazać się szczególnie kontuzjogenne. Aby uniknąć zbędnych problemów, warto się do nich odpowiednio przygotować.

  1. W jaki sposób przygotować się do sezonu narciarskiego?
  2. Czy prowadząc siedzący tryb życia zwiększa się ryzyko kontuzji?
  3. Jakie produkty warto zakupić do zimowej aktywności fizycznej?

Jakiego rodzaju przygotowanie na sezon narciarski warto podjąć? Zastanówmy się.

W jaki sposób przygotować się do sezonu narciarskiego?

Dla osób, które chcą odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie sezonu narciarskiego ważne jest stosowne przygotowanie fizyczne. Ważne jest, aby ćwiczyć wszystkie partie ciała – nie wystarczą jedynie treningi na mięśnie nóg. Warto zadbać o specjalnie dostosowane zestawy ćwiczeń. Tego rodzaju trening przygotowujący daje doskonałe efekty: nie tylko zmniejsza ryzyko urazów, ale zwiększa przyjemność wynikającą na przykład z jazdy na nartach. Warto pamiętać, że ćwiczenia przygotowujące do zimowych aktywności powinno się rozpocząć przynajmniej na sześć tygodni przed podjęciem właściwego wysiłku. Najlepiej zacząć je nawet trzy miesiące wcześniej.

Czy prowadząc siedzący tryb życia zwiększa się ryzyko kontuzji?

Niestety prawdą jest, że osoby prowadzące życie o umiarkowanej intensywności aktywności fizycznej są bardziej narażone na wystąpienie kontuzji. Z tego powodu szczególny nacisk należy położyć na starannie przeprowadzoną rozgrzewkę przed rozpoczęciem ćwiczenia. Warto wzbogacić o nią nie tylko przygotowania, ale i aktywności w trakcie sezonu narciarskiego. Istotne jest także, aby unikać przetrenowania – osoby, które na co dzień nie ćwiczą, mogą postawić na trening przygotowujący do sezonu w postaci ćwiczeń o charakterze tlenowym, takich jak jazda na rowerze czy pływanie.

Jakie produkty warto zakupić do zimowej aktywności fizycznej?

Przygotowanie do sezonu to nie tylko przysiady, wymachy nóg i ćwiczenia na stabilnym i na niestabilnym podłożu, lecz także odpowiedni sprzęt. Niezbędne są oczywiście dobrej jakości spodnie narciarskie damskie oraz spodnie narciarskie męskie, które pozwalają na najwyższy komfort w czasie zabawy na śniegu. Odpowiednio wykonane spodnie zapewniają ciepło, chronią przed wilgocią i są wygodne. Niezbędne są także dobrze dopasowane kurtki narciarskie damskie oraz męskie, które chronią przed deszczem, śniegiem, wiatrem i zimnem.