Saneczkarstwo – mało popularny sport zimowy w Polsce

Ten sport jest rozgrywany na torach lodowych sztucznych, które mają określoną swoją długość. Zwycięża ten zawodnik, który będzie miał najlepszy czas po dwóch przejazdach. Wyjątkiem są zawody olimpijskie w tej dyscyplinie, bo wtedy liczy się suma czterech czasów.

W zawodach międzynarodowych startują w tej chwili panie i panowie w jedynkach, a także panowie w dwójkach. Na imprezach mistrzowskich i w zawodach pucharu świata jest też rozgrywana sztafeta składająca się z jedynki mężczyzn, jedynki kobiet i dwójki panów.

Wtedy drugi zawodnik ze sztafety może dopiero ruszyć, gdy ukończy swój przejazd poprzedzający saneczkarz i dotknie specjalnego przycisku. Gdy zawodnik chce ukończyć przejazd to musi on mieć przez cały czas kontakt z sankami, bo w momencie, gdy dojdzie do wywrotki to nie może być zaliczony przejazd. Długości torów są bardzo różne, ponieważ ni ma jakiś norm ile dany tor ma dokładnie liczyć.

Kraje, które liczą się w walce o zwycięstwo w Saneczkarstwie

W ostatnich latach we wszelkich zawodach dominują Niemcy, którzy na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zdobyli złote medale we wszystkich konkurencjach w saneczkarstwie.  W jedynce kobiet i dwójce mężczyzn także zdobyli oni srebrne medale. Liczącymi państwami w tej rywalizacji, którzy zdobywają dość regularnie jakieś medale na imprezach mistrzowskich są: Austria, Włochy, Kanada, USA i Łotwa. Polacy mimo, że nie mają toru w naszym kraju to zajmują dość przyzwoite miejsca jak na stan naszego saneczkarstwa.

To jest sport w zimowym, w którym nie tylko liczy się umiejętności zawodników, ale też można nadrobić trochę setnych sekundy mając lepszy sprzęt.